Někteří lidé se domnívají, že jako kutilové mohou všechno
Nepovedená rekonstrukce
Koupíte-li si byt v původním stavu, anebo jej zdědíte, pravděpodobně v něm nebudete chtít žít tak, jako lidé před vámi – využívat jejich vysloužilou kuchyňskou linku, kapající kohoutek v koupelně a dívat se na popraskané obklady nad umyvadlem. Naplánujete rekonstrukci a svěříte ji do rukou odborníkům, anebo chcete-li ušetřit, někomu známému, případně se o to pokusíte sami.
Mnohé práce se tímto způsobem dají zvládat svépomocí, zejména práce zednické či obkladačské, ale přece jen není příliš moudré pouštět se do odborných řemeslných činností, jako jsou rozvody vody, topení a plynu či elektřiny. Elektrikáři musí mít platný certifikát (osvědčení) o způsobilosti provádět instalace a opravy elektrických rozvodů a zařízení a amatéři se v některých situacích mohou dostat do vážných problémů, které se ovšem mohou projevit až později.
Nevhodně posazená zásuvka – jeden z příkladů amatérské činnosti, na který upozorní revizní elektrikář při revizi elektriky, mohou být zásuvky na nevhodných místech, zejména v kuchyni velmi blízko dřezu nebo v koupelně v blízkosti vany či umyvadla. Úrazy způsobené elektrickým proudem v místech kontaktu s vodou, bývají smrtelné.
Špatně provedené uzemnění v koupelně – něco podobného se týká uzemnění vodičů, jestliže není správně provedeno, může být pobyt v takové koupelně skutečně nebezpečným dobrodružstvím nebo spíš ruskou ruletou. Proč tedy zbytečně riskovat život, když to jde vyřešit docela jednoduše alespoň konzultací, anebo zásahem odborníka?
Přetížené vodiče – amatéři mohou nevhodně volit průřezy instalačních vodičů a tím pádem způsobit jejich přetížení a následný zkrat. Jestliže dojde při zkratu ke vzniku elektrického oblouku, který zasáhne okolní hořlavé materiály, máte, jak se říká, „o zábavu postaráno“. Možná, že ani nestačíte vynést z bytu všechny cennosti a přijdete doslova o všechno, včetně střechy nad hlavou.