Vyšetření magnetickou rezonancí
V současné době máme k dispozici velké množství funkční vyšetřovací techniky, která dokáže odhalit počínající onemocnění v brzkých stadiích a umožní tak včasné zahájení léčby. Následně se tedy nabízí možnost částečného, či úplného vyléčení pacienta. Mezi tuto vyšetřovací techniku patří magnetická rezonance.
Metoda pracuje na principu velmi silného magnetického pole, které disponuje s magnetickými vlastnostmi protonů vodíkových jader. Dokáže dostatečně přesně snímkovat strukturu orgánů, veškeré jejich detaily a následně změny, které na nich vznikají. Používá se především pro diagnostiku neurologických onemocnění a v ortopedii, určí nádorová onemocnění, roztroušenou sklerózu nebo výdutě na cévách. Jde o bezpečné vyšetření, při kterém nevzniká ionizující záření, může však vyšetřovaného zatížit nepříjemným hlukem. Pacientovi jsou nabídnuta sluchátka s hudbou, či špunty do uší, která hluk eliminují.
Před samotným vyšetřením není nutná žádná speciální příprava pacienta. Je povoleno jíst a pít. Pouze v případě, kdy je v plánu vyšetřovat břicho, je pacientovi doporučeno 2 hodiny před vyšetřením nejíst a nepít. Délka trvání vyšetření je 20-50 minut, proto se zajišťuje zklidnění dětí a neklidných pacientů sedativy. U vyšetření je tedy nutná přítomnost anesteziologa a anesteziologické sestry. Po vyšetření jsou tito pacienti uloženi na dospávací pokoj, kde personál sleduje jejich tlak, puls a dýchání, dokud úplně nenabydou vědomí.
Při vyšetření nesmí mít pacient na těle žádné kovové předměty, kardiostimulátor, feromagnetické kovové svorky po operaci mozkových cév, cizí kovové fragmenty po úrazech, jako např. střepiny a střely. Dále nesmí mít kovové kloubní náhrady, sluchový implantát, naslouchadla, stenty, šperky, piercing a tetování na vyšetřované části těla, které může snímek zkreslovat. Při nasazených fixních rovnátcích může dojít během vyšetření k poškození zubní skloviny. Vyšetření by neměly absolvovat těhotné ženy v prvním trimestru, lidé s poškozenými ledvinami a lidé po transplantaci jater.
Před vyšetřením pacient podepisuje informovaný souhlas, ve kterém je spraven o veškerých možných rizicích, která jsou s vyšetřením spojena. Vlastní vyšetření spočívá v tom, že si pacient lehne na vyšetřovací lůžko, které se zasune do vyšetřovacího prstence. Někdy lékař doporučí vyšetření za použití kontrastní látky, která se vpravuje do žíly a zajistí především zobrazení cévního systému.